"Üzemlátogatásos" levél a négy dorogi nagyüzemnek
- Részletek
- Szülőkategória: ROOT
- Kategória: Üzemek
- Megjelent: 2014. november 30.
- Találatok: 15087
Tisztelt Gyógyszergyár, Hőerőmű, Égetőmű, Vakolatgyár!
A dorogi levegő minősége az országban az egyik legrosszabb. A Dorogi Környezetvédelmi Egyesület (DKE) egy projekt keretében tenni akar e helyzet megváltoztatásáért. A projektben főszerep jut a helyi nagyüzemek „társadalmi-lakossági kontrolljának”.
Az egyesület ehhez kéri együttműködésüket, amennyiben 2016. 04. 30-ig szeretnénk 4 alkalommal ELLÁTOGATNI AZ ÖNÖK ÜZEMÉBE, a célból, hogy tájékozódjunk gazdasági tevékenységük során alkalmazott környezetvédelmi, elsősorban levegőminőség-védelmi intézkedéseikről, a légszennyezés mérséklése céljából működtetett rendszereikről.
Úgy gondoljuk, a légszennyezés mérséklése folyamatos és közös törekvésünk, melynek megvalósításához szükséges, praktikus és célra vezető eszköz, hogy az abban érintettek/ résztvevők (lakosok, üzemek vezetősége, civil szervezetek, önkormányzat stb.) mindegyike informálódjon a többi fél igényeiről, hogy ezek figyelembevételével tudhasson tervezni/cselekedni.
Levelünkben ismertetjük legfontosabb céljainkat, és kérjük, hogy jelezzenek vissza, mikor lenne Önöknek alkalmas az első üzemlátogatás a 2015 januárjában.
Talán furcsa, hogy együtt szerepel a négy legnagyobb dorogi ipari üzem a címzetti megszólításban, ugyanakkor nem véletlen. Azt szeretnénk, hogy mindnyájuk tudjon arról, nem csak az Ön cégét, hanem a többieket is megszólítottuk.
Mint tevékenységükből fakadóan ún. nagy környezetterhelőktől, azt szeretnénk kérni Önöktől – egyenként, és mind a négyüktől egyszerre is –, hogy működjenek együtt velünk, egymással, illetve ki-ki házon belül egy jó cél megvalósítása érdekében.
CÉL
Nem lenne ez más, mint a dorogi levegő jelenleginél tisztábbá tétele.
Csodákat nem várunk senkitől, csak azt, hogy házon belül, saját cégénél tegye meg azt, amit tenni lehet (s ha egy mód van rá, esetleg egy picit többet is).
Azt szeretnénk, ha a dorogi levegő tisztulása – legalább annyira, amennyire csak lehetséges – fő szempont lenne gazdasági tevékenységük gyakorlása során.
MIÉRT VAN ERRE SZÜKSÉG?
Miért van erre szükség?
Mert – ahogy a Zöld Sorok címlapjának (Zöld Sorok 2014. 10-11.szám, 1-2. oldal) cikkében is fogalmaztunk – „Dorog Magyarország legegészségtelenebb/legporosabb levegőjű városa” (a link a cikkre visz).
Az ülepedő por szennyezettség tekintetében Dorog viszi a prímet Magyarország 90 városa közül (lásd idézett cikk) – és a szállópor (PM10) szennyezettség tekintetében is éllovasok vagyunk az országban.
Ez veszélyezteti minden gyerek és felnőtt egészségét, különös tekintettel arra, hogy a szállópor-részecskékhez a legkülönfélébb egészségkárosító szennyezőanyag-részecskék tudnak kapcsolódni.
Ezeknek a különféle káros anyagoknak a levegőbe kerülésébe az Önök cégeinek gazdasági tevékenysége is belejátszik – csakúgy, ahogy a lakosság légszennyezési tevékenységei (nagy szennyezőanyag tartalmú, és kibocsátású fűtésmódok; s mindenek előtt, a közlekedési járművek használata során a levegőbe kerülő szennyező-anyagok).
Fontos leszögeznünk: eszünkbe se jut azt állítani, hogy a dorogi nagyüzemek „állítják elő” pl. a szállóport a városban. Pontosan tudjuk, hogy pl. e szennyezőanyag-fajta kibocsátásának köze van az ipari tevékenységekhez, de annak nem ez a legfontosabb forrása.
Ugyanakkor, az is nyilvánvaló, hogy a nagyüzemi szintű ipari tevékenység – cégről-cégre más és más jellegű/összetételű – légszennyező anyagok kibocsátásával jár.
Mint említettük levelünk bevezető részében, a dorogi levegő minősége az országban az egyik legrosszabb. Ebben nyilvánvalóan az ipari nagyüzemek légszennyezése is szerepet játszik, több más tényező mellett.
AZ EGYÜTTMŰKÖDÉS ÉRTELME
A Dorogi Környezetvédelmi Egyesület tenni akar e helyzet megváltoztatásáért.
Mint említettük, a projektben főszerep jut a helyi nagyüzemek „társadalmi-lakossági kontrolljának”.
Az elmúlt 25 év tapasztalata alapján, úgy látjuk, nagy haszna van a légszennyezés-csökkentés szempontjából annak, ha az érintettek (lakosok, üzemek, stb.) mindegyike informálódik a többi fél igényeiről, adott esetben lehetőségeiről, terveiről.
Ez lehetővé teszi a feleknek egymás szempontjainak megismerését és megértését, még az esetben is, ha olykor e szempontok eltérőek, és az eltérő szempontokból fakadó cselekvések más-más érdekeket tükröznek.
Az egyesület ehhez kéri együttműködésüket, amennyiben 2016. 04. 30-ig szeretnénk 4 alkalommal ELLÁTOGATNI AZ ÖNÖK ÜZEMÉBE, a célból, hogy tájékozódjunk gazdasági tevékenységük során alkalmazott környezetvédelmi, elsősorban levegőminőség-védelmi intézkedéseikről, a légszennyezés mérséklése céljából működtetett rendszereikről.
Kérjük tehát, hogy jelezzenek vissza (elsősorban e-mailen), mikor lenne Önöknek alkalmas az első üzemlátogatás a 2015 januárjában.
A lakossági részvétel (pl. egyesületi tagok, üzemlátogatni hajlandó dorogiak) előmozdítása érdekében praktikus lenne egy-egy szombat délelőtti időpont, de ha ez munkaidő vagy egyéb szempontból nem lehetséges, kérjük, jelöljék meg az Önök szervezeti jellemzőnek leginkább megfelelő – egy vagy több – időpontot.
Kelt, Dorog, 2014-11-27
Üdvözlettel
Nádor Tamás, DKE – alelnök, projektvezető
Csatolmányok (e-mailhez)
a) Zöld Sorok 2014. 10-11-es száma, amelyben megtalálható, mit tartunk problémának, illetve kifejtjük céljainkat, szempontjainkat; megtalálható benne a projekt leírása is
b) Zöld Sorok 2014. 10-11-es számának cikkbevezetői (fájlnév: 0_0_bevezeto-gyujtemeny_zold-sorok_1410-11_(2014-11-18) FB)
Megjegyzések
a) Mivel a projekt a Norvég Civil Támogatási Alap (www.norvegcivilalap.hu) támogatásával valósul meg, követelmény az átláthatóság és a nyilvánosság – ezért jelzem (NT), hogy az Önökhöz írt levelet a honlapunkon közöljük, illetve az üzemlátogatásokból is cikket írunk majd, amit a Zöld Sorokban, illetve a dke.hu honlapon „vagyunk kötelesek” közzé tenni. {Az üzemlátogatásos cikkeket megjelenés előtt természetesen egyeztetjük Önökkel}
b) Az üzemlátogatások előtt e-mailen elküldjük a minket érdeklő kérdéseket. A látogatásokon természetesen kifejezetten kérni fogjuk, hogy írják le azt a technológiát, ami a légszennyezés csökkentésére szolgál, illetve praktikusnak tartanánk, ha beszámolnának környezetvédelmi/levegőminőség-védelmi terveikről, azt ezt biztosító mechanizmusokról.