RICHTER RÖVIDEN: a környezeti hatásoktól a szennyezés-csökkentésekig

Olvasóink értékelése: 4 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag inaktív
 

Az egységes környezethasználati engedély (IPPC) megújítása 2015-ben volt soron a Richterben. A DKE megkapta a gyártól azokat a dokumentumokat, amelyeket az üzem beküldött a környezetvédelmi hatóságnak (ami azért elég kövér piros pontot érdemel). Ezek között volt egy 14 oldalas összefoglaló, ami áttekintést ad a Fióktelep jellemző környezethasználati tevékenységeiről, az azzal kapcsolatos feladatokról és megoldásokról. Ezt az anyagot kivonatoltuk tovább, mert így kaptunk egy elfogadható terjedelmű irományt, amelyben viszonylag röviden, érthetően egyben átláthatjuk a gyár és annak környezetterhelése kapcsolatát. Aki esetleg átrágta magát a másik, vizes cikkünkön, tudja, ez nem egyszerű feladat. KÉPALBUM A CIKKHEZ A FACEBOOKON: http://bit.ly/richter-kiscikk  (Egy sokkal részletesebb cikket itt találsz: http://bit.ly/ul-richter-nagycikk-150727)

A Fióktelep Dorog ÉNy-i részén, iparterületen helyezkedik el. A konkrét gyógyszeripari gyártási tevékenység a 1723 hrsz-ú 674 154 m2-es területen történik. Az Esztergomi út túloldalán lévő 1518/2 hrsz-ú, 5470 m2-es területen csak irodai és kiszolgáló tevékenység történik, melyek a termeléshez közvetlenül nem kapcsolódnak.

Tevékenység: hatóanyag-gyártás, oldószer-regenerálás

A telephely fő tevékenységei a gyógyszer hatóanyag és intermedierek gyártása és az oldószer-regenerálás. Figyelembe véve a telephely kedvező adottságait (pl. korszerű szennyvíztisztító telep, fejlesztésre alkalmas terület) a FEJLESZTÉS IRÁNYA a Richter Gedeon Nyrt-ben a hatóanyag gyártás fokozatos Dorogra telepítése.

TEVÉKENYSÉGEK ISMERTETÉSE

A gyógyszer-hatóanyagok és intermedierek előállítása a 2010-2014. időszakban az alábbi üzemekben történt: Szintetikus I. üzem | Szintetikus III. üzem | Szteroid üzem | Szteroid II. üzem

Egyéb létesítmények: TFL (régen TEKÜ) III. kísérleti üzem | Laboratóriumok | Energiaosztály | Műszaki osztály | Környezetvédelmi üzem (Szennyvízkezelés) | Raktárüzemeltetési osztály

Az egységes környezethasználati és egyben működési engedélyben (H-11563-10/2005.) előírt, a legjobb elérhető technikának (BAT) való teljes megfelelést szolgáló levegőtisztaság-védelmi intézkedéseket a Richter Gedeon Nyrt. 2010-re végrehajtotta, tehát tevékenysége megfelel a BAT előírásoknak.

A korábbi (7216-15/2010.) engedély vízminőség-védelmi szempontból írt elő intézkedéseket.

1. táblázat

Előírt intézkedés

Határidő

Értékelés

Fióktelep összes csapadékvizének a környezetszennyezés lehetőségét teljes mértékben kizáró biztonságos elhelyezésére csapadékvíz tároló kiépítése, és a csapadékrendszerbe való illesztése

2011- 12-31

A kialakított csapadékvíz tárolók 5000 m3 hasznos térfogattal, kétrekeszes kialakítással, túlfolyószerűen sorba kötött medencék. A csapadékvíz elvezető rendszerre vonatkozóan vízjogi üzemeltetési engedély iktatószám: 2775-3/2013.

Kommunális csatornarendszer felülvizsgálata, a szükséges javítások elvégzése

2011- 12-31

A hálózat ütemezett felújítása folyamatosan történik

A központi szennyvíztisztítóból kibocsátott tisztított víz minősége megfelel a „Referencia dokumentum az elérhető legjobb technikákról – tömörítvény a hazai sajátosságok figyelembe vételével Vegyipari szennyvíztisztítás és hulladékgáz kezelés” című BREF-ben meghatározott, elérhető végső tisztított szennyvízjellemzőknek.

2. táblázat

Jellemző

Eltávolítás (%)

BREF

Eltávolítás (%)

Telephely

Kibocsátott koncentráció (mg/l)

BREF

Kibocsátott koncentráció (mg/l)

Telephely

KOI

76-96

97,1 (átlag)

30-250

80 (átlag)

összes szerves N

-

-

5-25

6,21 (átlag)

összes P

-

-

0,5-1,5

0,29 (átlag)

Az elérhető legjobb technika szerinti értékelés eredménye alapján, a telephelyen alkalmazott technológia megfelel a biológiai szennyvízkezelésben elérhető legjobb technikának.

I.) A KÖRNYEZETI HATÁSOK BEMUTATÁSA

LEVEGŐTISZTASÁG-VÉDELEM

A gyógyszeriparban a levegőterhelést döntő mértékben az oldószerként alkalmazott szerves vegyületek diffúz kibocsátása határozza meg. A diffúz forrás a telephely egészén folytatott tevékenység összes kibocsátása. A telephely oldószer-felhasználása meghaladja az 50 t/év-t és készterméket is előállítanak, ezért az egyes tevékenységek és berendezések illékony szerves vegyület kibocsátásnak korlátozásáról szóló 26/2014. (III. 25.) VM rendelet hatálya alá tartozik.

Ez alapján maga a TELEPHELY 1 DB LÉGSZENNYEZŐ VOC DIFFÚZ FORRÁS. Helyhez kötött légszennyező pontforrásnak minősülnek a leválasztó berendezések pontforrásai, így a telephelyen 3 db helyhez kötött légszennyező pontforrás van.

A levegőtisztaság-védelmi előírások teljesülése érdekében a diffúz kibocsátásokat oldószer mérleggel, a pontforrások kibocsátásait akkreditált laboratóriummal történő mérés elvégeztetésével ellenőrzik.

 A Fióktelepen a légszennyező anyagok kibocsátását (emisszió), és azok levegőminőségre gyakorolt hatását (immisszió) évente egyszer szakértő bevonásával vizsgálják.

 Az immissziós vizsgálati eredmények alapján megállapítható, hogy az összes mintavételi pont átlagos koncentrációja legalább egy nagyságrenddel alacsonyabb az egészségügyi határértékeknél, melyből jól látható hogy levegőtisztaság-védelmi szempontból a hatásterület nem terjed túl a telekhatáron.

VÍZ, SZENNYVÍZ

A rendelkezésre álló ivóvízkontingens kihasználtság aránya a felülvizsgált időszakban (2010-2014) átlagosan: ~ 22 %. Az ipari vízkontingens kihasználtság aránya a felülvizsgált időszakban átlagosan: ~ 174 %. Tartalék kútként szolgál a telephely saját vízbázisa a K-11 számú kút.

A kommunális, és a tisztított ipari szennyvízkibocsátás ellenőrzését önellenőrzési terv szerint végzik. A telephely elválasztott rendszerű csapadékcsatorna hálózattal rendelkezik. A vizsgált időszakban a telephelyről elvezetésre kerülő kommunális szennyvíz és tisztított ipari szennyvíz mennyisége jelentősen csökkent a korábbi időszakhoz képest, így csökkent a városi csatornahálózat és a felszíni víz terhelése is.

Vízkibocsátások hatása az élővizekre

Figyelembe véve a kibocsátott anyag mennyiségeket, valamint a Duna vízhozamát kijelenthető, hogy a Fióktelepnek nincs kimutatható hatása a Duna vízminőségére.

 A kibocsátási határértékeknek megfelelő CSAPADÉKVÍZ szakaszosan a Kenyérmezei patakba kerül bevezetésre. Alkalmanként kb. 3-4 E m3 tisztított csapadékvíz kerül bevezetésre, ami ~0,1 m3/s vízhozamot jelent. A kibocsátások időszakában a patak vízhozamában érzékelhető növekedés tapasztalható, ami semmilyen gondot nem okoz (max, vízhozam : ~4 m3/s). Közvetlen hatásterületként maga a telephely, illetve csapadékvíz esetében a Kenyérmezei patak befogadó pontjának környezete azonosítható.

HULLADÉKGAZDÁLKODÁS

A Dorogi Fióktelepen KÉT VESZÉLYES HULLADÉKOT EREDMÉNYEZŐ TECHNOLÓGIA üzemel: 1.) Gyógyszerhatóanyag és intermedier gyártása, 2.) Szennyvíz gyűjtése, kezelése

 A telephelyen keletkező veszélyes és nem veszélyes hulladékokat a jogszabályi előírásoknak megfelelően gyűjtik, a hulladékokat kizárólag érvényes hulladékkezelési engedéllyel rendelkező szakcégeknek adják át. 1 éven túli tárolás a telephelyen nem történik.

 A vizsgált időszakban több a hulladékgazdálkodási tervben kijelölt hulladékkeletkezés csökkentési és hulladékhasznosítási célok elérését, megvalósítását szolgáló intézkedést végrehajtottak, illetve ezek bevezetése folyamatosan történik. Közvetlen hatásterületként maga a telephely, mint hulladék képződésének és gyűjtésének, kiszállításig történő tárolási helye azonosítható.

TALAJ- ÉS FELSZÍN ALATTI VÍZ

A telephelyen a Felügyelőség által kiadott H-1295-25/2011. iktatószámú határozata alapján a 1722/1, 1722/3, 1722/11, 1722/16 és 1727 ingatlanokon korábban történt és feltárt talaj és talajvízszennyezés miatt kármentesítési munkálatok vannak folyamatban. A Telephelyen vízjogi engedély alapján kiépültek a kármentesítési monitoring elemei.

A 2013-ban kiépített termelőkutak működtetésével a talajvíz szintje szabályozható, így a szennyezőanyagok telephelyen belül tarthatók.

 A monitoring kutak vízminőségét évente két alkalommal vizsgálják. A szennyező komponensek tekintetében a 2014-es eredmények alapján elmondható, hogy az FK-4 jelű kút kivételével minden kútban és minden komponens esetén teljesülnek a szigorúbb, telekhatáron kívüli határértékek is.

 A vizsgálati eredmények éves összefoglaló jelentés készül, mely megküldésre került a környezetvédelmi hatóság (korábban Felügyelőség) részére.  A kármentesítési munkálatok elvégzésének határideje 2016. november. Közvetlen hatásterületként maga a telephely azonosítható.

ZAJ ÉS REZGÉS

A tevékenység jellegéből adódóan a fióktelep zajkibocsátását az üzemépületek, az üzemépületek szellőztetését biztosító légkezelő berendezések, elszívó ventilátorok, technológiai elszívó ventilátorok, kiegészítő gépészeti berendezések, szabadban működő berendezések határozzák meg.

 A korábbi években végrehajtott zajcsökkentési intézkedéseknek, továbbá a folyamatos karbantartási munkáknak köszönhetően a telephely jelenlegi zajkibocsátása határérték alá csökkent.

 Kritikus mérőfelületként továbbra is az Erőmű utcában, az Erőmű lakótelepen és a Bécsi úton található lakóépületek azonosíthatók.

 A zajszempontú hatásterület javarésze a Richter Dorogi telephelyeként azonosítható, viszont hatása kiterjed a Bécsi út – Hegyalja utca – Úttörő utca által határolt lakóterültre, a Bartók Béla utca 1-11 házszám alatt lévő lakóépületekre, valamint az Erőmű lakótelepre és a lakóteleppel szemben, az Erőmű utcában található lakóépületekre.

ÉLŐVILÁGRA HATÁS

Az élővilág védelme szempontjából az üzem működésének környezetvédelmi hatásai és a környezetvédelmi tényezők zavaró vagy károsító hatása a jelenlegi körülmények között nem jelentősek.

 A természetes élővilág számára úgy az üzemi területen, mint annak környezetében a közvetett hatásterületen korlátozottak az élőhelyi feltételek, a telephely NATURA2000, illetve egyéb természetvédelmi területeket nem érint. Az itt folyó tevékenység az ott még meglévő élővilágot, természetvédelmi értékeket nem károsítja. A telephely léte területet vesz el a természetes élővilágtól, de Dorog és környéke iparvidék, és ez a helyfoglalás már nagyon régen fennáll.

II.) Szennyezés-megelőzésre, terhelés-csökkentésre alkalmazott intézkedések, kibocsátások ellenőrzése

LEVEGŐTISZTASÁG-VÉDELEM

A légszennyező pontforrások üzemeltetéséről üzemnaplót vezetnek, melyben rögzítik az üzemidőt, az esetleges üzemzavarokat, s a karbantartások elvégzésének idejét és módját. A légszennyező források kibocsátását az előírásoknak megfelelően akkreditált laboratóriumi méréssel kell igazolni a pontforrások vonatkozásában. A mérési jegyzőkönyvet a környezetvédelmi hatóságnak két példányban meg kell küldeni. A légszennyező pontforrásokra vonatkozó LAL változásjelentést szükség szerint, a légszennyezés mértéke éves bejelentést a tárgyévet követő év március 31-ig teljesítik. Az éves jelentés számítások, illetve mérések figyelembevételével készülnek.

Mérés: levegő-tisztaság

 A levegőkörnyezetre gyakorolt hatás nyomon követése érdekében tovább üzemeltetik a 10 mérőpontos immissziós monitoring rendszert az eddigiek szerint.

 A Fióktelep kültéri levegőminőségre gyakorolt hatásának vizsgálatát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszékének Levegőszennyezés Vizsgálólaboratóriuma által végzett immissziós mérések alapján mutatják be.

 2014. június 5-6-án - immáron 17. alkalommal - végeztek immissziós méréseket a Dorogi Fióktelep környezetében. 2007-től a mintavételek idejét 12 óráról 24 órára növelték. Egyidőben 10 mintavételi ponton reggel 6 órától összesen 120 db kétórás levegőmintát vettek aktívszén illetve a vele sorbakötött speciális aktívszén (Anasorb 747, amelyet a metanol, etanol és IPA hatékony megkötésére fejlesztettek ki) töltetes adszorbensre.

 A mintát a humán légzési zónának megfelelően, a járdaszinttől 150 cm magasságban vették. A mérési eredmények alapján kijelenthető, hogy oldószerek tekintetében a Fióktelep üzemelése által okozott levegőterhelő hatás jóval (általában nagyságrendekkel) kisebb a megengedett értékeknél.

VÍZ, SZENNYVÍZ

Az önellenőrzési terv szerint évente 6 alkalommal végzik a tisztított szennyvíz, kommunális szennyvíz és a csapadékvíz kibocsátásának ellenőrzését. Az önellenőrzés keretében végzett vizsgálatok éves átlagai alapján a vizsgált komponensek esetében határérték túllépés nem történt.

 Az egységes környezethasználati engedély környezetvédelmi előírásainak teljesülését a Felügyelőség évente ellenőrizte, melyről jegyzőkönyv készült.

A 2010-es teljes körű felülvizsgálati dokumentációban a Richter Gedeon Nyrt. az alábbi célokat és azok teljesítésére irányuló intézkedéseket határozta meg a Telephely vonatkozásában.

Cél/előirányzat

Egység neve

Megvalósítandó program

Eredmény

Vízminőség-védelem
 

Csapadékvíz-szennyezés elkerülése

Csapadékcsatorna rendszer

2 db 5 000 m3-es csapadékvíz-tározó létesítése – 2011.

2011-ben megvalósult

Kommunális csatorna

Kommunális csatornarendszer felülvizsgálata, javítása – 2011.

folyamatosan történik

Vízminőség-védelem

 

Szennyvízkezelés

A biológiai tisztítás szempontjából kritikus anyalúgok
előkezelése – 2010.

2010-ben lezárult

 

HULLADÉKGAZDÁLKODÁS

A hulladékok átadása csak a Környezetvédelmi Osztály KVO előzetes értesítése és jóváhagyása esetén végezhető. Veszélyes hulladék csak megfelelő hatósági engedéllyel rendelkező személynek, illetve szervezetnek adható át. Az engedélyeket a KVO ellenőrzi.

 A Felügyelőség jóváhagyta a Richter Gedeon Nyrt. 2009-2014-ig tartó tervezési időszakra elkészített egyedi hulladékgazdálkodási tervét. A tervben a célok közül megvalósult az egyedi göngyölegmosó rendszer kiépítése és azóta folyamatos bővítése. A göngyölegmosó létesítésével a cég nagymértékben hozzájárult a hulladékok keletkezésének visszaszorításához azáltal, hogy a mosással a göngyölegek telephelyen belül újra felhasználhatókká váltak.

 Emellett az oldószer regenerálási tevékenységet is bővítették. Korábban a készülékek tisztításához alkalmazott metanolt égetéssel ártalmatlanították, most regenerálást követően a hűtőkörökben alkalmazzák. Jelenleg friss metanolt már nem alkalmaznak a hűtőrendszerekben

TALAJ- ÉS FELSZÍN ALATTI VÍZ

A telephelyen a Felügyelőség által kiadott H-1295-25/2011. iktatószámú határozata alapján a 1722/1, 1722/3, 1722/11, 1722/16 és 1727 ingatlanokon korábban történt és feltárt talaj és talajvíz szennyezés miatt kármentesítési munkálatok vannak folyamatban.

A beavatkozás során az alábbi lokalizációs LÉTESÍTMÉNYEK kialakítása történt meg:

- A kármentesítés I. ütemében 2012. december 31-ig elkészült a régi gyárterület (C terület) területén a szennyezett talajvíz összegyűjtését, illetve a terjedéssel történő további szennyezés megakadályozását szolgáló RÉSFAL. A résfal gyár felőli oldalán a szivárgó vizeket mélyszivárgó rendszerrel gyűjtik össze. A szivárgó ágakon összegyűjtött szennyezett talajvíz egy átemelő aknán keresztül előtisztító műtárgyba kerül bevezetésre, onnan pedig a telephelyi szennyvíztisztítóba jut. A meglévő monitoring kutak mellé 5 újabb monitoring kút létesült.

- A kármentesítés II. ütemében 2013. december 31-ig megvalósultak az A-jelű (T1-2) és B-jelű területen (B1-3) a talajvíz kitermelő kutak.

A talajvíz kiemelésével a talajvízszint kvázi állandó szinten tartható, így lehetőség van a talajvízzel áramló szennyezőanyagok visszatartására és eltávolítására.

ZAJ ÉS REZGÉS

A településrendezési tervben bekövetkező változások miatt a védendő területek, épületek köre, továbbá a védendő területek, épületek zajvédelmi besorolása módosult – egyes területeken a határértékek enyhültek, míg máshol szigorodtak.

 A vonatkozó jogszabályok alapján a Richter Gedeon Nyrt. Dorogi Fióktelepe új zajkibocsátási határértékek megállapítását kérte a Felügyelőségtől.

 A zajcsökkentési intézkedések a határidő lejárta előtt befejeződtek és a korábbi években végrehajtott zajcsökkentési intézkedéseknek köszönhetően a telephely zajkibocsátása határérték alá csökkent.  Fontos kiemelni, hogy a Fióktelep nagy figyelmet fordít az új beruházások során a zajvédelmi előírásokra, így azon beruházások esetén, melyet zajosnak ítélnek meg, akusztikai szakvéleményt készíttetnek. 

 A szakvélemények alapján, ha a tervezési követelményértékekhez képest (jellemzően 10-12 dB-lel szigorúbb érték, mint a zajkibocsátási határérték, biztosítva azt, hogy a telephely eredő zajkibocsátása érdemben ne változzon) zajcsökkentési igény jelentkezik, akkor már a tervezési fázisban betervezik a szükséges zajcsökkentést, illetve a megvalósulást követően ellenőrző méréseket végeztetnek.

A BALESETEK MEGELŐZÉSÉRE, KÖVETKEZMÉNYEK CSÖKKENTÉSÉRE IRÁNYULÓ INTÉZKEDÉSEK

A Richter Gedeon Nyrt. a súlyos ipari balesetek megelőzéséért, megakadályozásáért Védelmi Irányítási rendszert működtet.

 A Fióktelep besorolását alsó küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemről, felső küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemre módosította, és egyben Biztonsági Jelentés benyújtására kötelezte a Társaságot.

 A 219/2011. (X. 20.) Kormány rendelet végrehajtásának elősegítésére, a veszélyes anyag balesetek következményeinek csökkentésére, a lakosság, a beavatkozók és a döntéshozók gyors tájékoztatására az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága veszélyes ipari üzemek körzetében meteorológiai és vegyi monitoring, valamint lakossági riasztó rendszer (MoLaRi) létesített. A Richter Gedeon Nyrt. Dorogi Fióktelepe körül kiépített a MoLaRi rendszer 2014. nyarán beüzemelésre került.

A LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÁS

A Dorogi Környezetvédelmi Egyesület rendszeresen szervez a térség nagy ipari vállalataihoz lakossági üzemlátogatásokat. Ezek keretében a Richter Gedeon Nyrt. Dorogi Fióktelepén is üzemlátogatást szerveztek, melynek tapasztalatait a www.dke.hu honlapon tették közzé. A látogatás során a résztvevők áttekintést kaptak a telephely környezetvédelmi hatásairól, a közelmúltban elvégzett fejlesztésekről, a tervezett környezetvédelmi beruházásokról, a telephelyen alkalmazott technológiák a legjobb elérhető technikáknak (BAT) való megfeleléséről. A látogatáson elhangzottakról a civil szervezet honlapján a közvélemény részletesen tájékozódhat.

összeállította: MNT

Ön itt van: Címlap ÜZEMEK Richter RICHTER RÖVIDEN: a környezeti hatásoktól a szennyezés-csökkentésekig